niedziela, 30 października 2011

Niedzielne śniadanie mistrzów

Jestem głęboko przekonana o słuszności powiedzenia, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia... Ale na codzień za bardzo cenię każdą przespaną minutę, żeby szykować porządne śniadanie.
Co ja mówie..  Zazwyczaj nie chce mi sie wstawać, żeby zrobić jakiekolwiek śniadanie, a zaległości nadrabiam dopiero jak dotrę do pracy ;)

Dziś spaliśmy wszyscy godzinę dłużej, a ja obudziłam sie strrrasznie głodna więc plan zrobienia zwykłej jajecznicy został wzbogacony o kilka dodatkowych składników :)

Na naszych talerzach zobaczycie kanapki z szynką indyczą i serkiem z ziołami, obok plasterki fuet (pyyysznej hiszpańskiej kiełbasy dojrzewającej),wspaniałe domowej roboty ogórki małosolne no i w centrum uwagi- jajeczniczka z oscypkiem i kiełbaską, ze świeżo mielonymi :  solą morską i czarnym pieprzem.

Mmm było pysznie :)

3 komentarze:

  1. Lubię tradycje. Małe zwyczaje, które dodają smaku w zwykły dzień. Niedzielne śniadania na Chłodnej 25 są jednym z nich. Pasta z twarogu, sardynek i cebuli, a także jajka z czosnkiem i szczypiorkiem - mniam!
    Twoje śniadanie polishDelight to taka Chłodna w wersji "home". Mała rzecz, a cieszy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Pani redaktor! no proszę jak tu kulinarnie ;> :)

    OdpowiedzUsuń